Święty Józef

Św. Józef

Figura św. Józefa oraz Madonna znajdują się w półabsydach umieszczonych symetrycznie po obu stronach soborowego ołtarza i obrazu Miłosiernego Jezusa. Przedstawia ona św. Józefa trzymającego na rękach małego Pana Jezusa.

Warto przyjrzeć się szczegółom. Rzeźbiarz niezwykle precyzyjnie wyrzeźbił spracowane dłonie św. Józefa (widać niemal każdą żyłkę, to dłonie człowieka, który utrzymuje się z pracy własnych rąk). Także ubrane w sandały nogi świętego oddane są niezwykle realistycznie.

Dzieciątko zdaje się niemal wyrywać z rąk św. Józefa. Z radością i zaufaniem patrzy w naszą stronę, szeroko rozkłada swoje rączki, jakby chciało pobiec w naszą stronę (jak małe dziecko biegnie do kogoś bliskiego).

Twarz św. Józefa, niejako w opozycji do pełnej zaufania twarzy Pana Jezusa, może pozornie wydawać się zasępiona. Św. Józef jednak raczej uważnie nam się przygląda, nieco marszczy czoło, jakby się zastanawiał czy ktoś nie zrobi krzywdy Małemu Jezusowi.

Tak uformowana „kapliczka” św. Józefa z Dzieciątkiem jest oprawiona witrażem z bardzo pięknie wymalowanymi liliami. To jeden z atrybutów św. Józefa przypominający o jego męskiej czystości.

Nad św. Józefem, na deskowaniu stropu kościoła, znajduje się stylizowany monogram Świętej Rodziny. Trzy litery JMJ są pierwszymi literami imion Świętej Rodziny: Jezus, Maria, Józef. Monogram namalowała Weronika Ratajska.

Figurę św. Józefa wyrzeźbił i pokrył polichromią Zygfryd Gross. W przeciwieństwie do figury Madonny, która jest kopią słynnej Madonny z Krużlowej, figura św. Józefa jest wykonana specjalnie dla naszego kościoła. Została ufundowana z ofiar składanych przez chorych i starszych parafian, których kapłani odwiedzają w domu w czasie odwiedzin chorych. Witraż wykonano w pracowni Krzysztofa Gryksy z Bierunia. Został ufundowany przez Barbarę i Stanisława Mróz.

Zobacz także: http://www.rzezba-gross.pl/page/index/207/sw-jozef