Witraż Świętej Rodziny

Witraż Świętej Rodziny

Witraż Świętej Rodziny znajduje się w kaplicy do której zapraszamy rodziców z małymi dziećmi. Witraż jest okrągły, a Święta Rodzina zajmuje w nim centralne miejsce.

Pan Jezus znajduje się w samym środku witraża (gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko inne jest na właściwym miejscu). Pan Jezus jest ukazany jako kilkumiesięczny chłopiec, który ufnie wyciąga ręce w naszą stronę. Maryja otacza Go swoimi dłońmi i kawałkiem tkaniny. Można się zastanawiać: czy osłania Go od wiatru i zimna?, czy może bardziej stara się ochronić Go przed niebezpieczeństwem?. Jej oczy są utkwione w Dziecięciu. Najświętsza Maryja Panna ma rozpuszczone włosy (na znak niewinności i dziewictwa). Jest ukazana w pozycji siedzącej, z pięknie po gotycku udrapowaną szatą.

Św. Józef stoi za Maryją. Jest ubrany w średniowieczny strój pielgrzyma, podróżnika. Ma drewnianą laskę w prawej dłoni i podróżny kapelusz na głowie. Pewnie zaraz razem wyruszą w drogę do Egiptu, aby uciekać przed szaleństwem Heroda. Lewym ramieniem św. Józef otacza Najświętszą Maryję Pannę i siedzące na Jej kolanach Dzieciątko. To gest pełen czułości. Widzimy lewą dłoń św. Józefa, którą dotyka ramienia Maryi. Tak jakby chciał powiedzieć: „Nie martw się, przy mnie nic Wam nie grozi. Potrafię Was obronić”. Z całego witraża emanuje czułość i pokój. To jakby „rodzinne zdjęcie” ukazujące kochające się osoby, które razem czują się bezpiecznie.

Wokół witraża znajduje się napis: STWORZYĆ, ZRODZIĆ, WYCHOWAĆ. To skrótowe ujęcie nauczania papieża Benedykta XVI zawarte w Orędziach na Światowy Dzień Pokoju w roku 2008 i 2012. Rodzice przez zrodzenie dzieci biorą udział w stwórczym akcie Boga. Przed nimi wiele lat niezwykle ważnego procesu wychowania, aby zrodzony z ich miłości nowy człowiek był chwałą Boga („Gloria Dei vivens homo” – św. Ireneusz)

Witraż wykonano w pracowni Krzysztofa Gryksy z Bierunia Starego. Został ufundowany przez rodzinę Lewandowskich.

Zobacz także:

https://w2.vatican.va/content/benedict-xvi/pl/messages/peace/documents/hf_ben-xvi_mes_20071208_xli-world-day-peace.html

https://w2.vatican.va/content/benedict-xvi/pl/messages/peace/documents/hf_ben-xvi_mes_20111208_xlv-world-day-peace.html