Witraż Świętej Rodziny znajduje się w kaplicy, do której zapraszamy rodziców z małymi dziećmi. Jest okrągły, a Święta Rodzina zajmuje w nim centralne miejsce.
Opis witraża
Pan Jezus znajduje się w samym środku witraża (gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu, tam wszystko inne jest na właściwym miejscu). Pan Jezus ukazany jest jako kilkumiesięczny chłopiec, który ufnie wyciąga ręce w naszą stronę. Maryja otacza Go swoimi dłońmi i kawałkiem tkaniny. Można się zastanawiać: czy osłania Go od wiatru i zimna, czy może bardziej stara się ochronić Go przed niebezpieczeństwem? Jej oczy są utkwione w Dziecięciu. Najświętsza Maryja Panna ma rozpuszczone włosy (na znak niewinności i dziewictwa) i jest przedstawiona w pozycji siedzącej, z pięknie udrapowaną szatą w stylu gotyckim.
Św. Józef stoi za Maryją, ubrany w średniowieczny strój pielgrzyma. Ma drewnianą laskę w prawej dłoni i podróżny kapelusz na głowie. Prawdopodobnie zaraz razem wyruszą w drogę do Egiptu, aby uciekać przed szaleństwem Heroda. Lewym ramieniem św. Józef otacza Maryję i siedzące na Jej kolanach Dzieciątko. Jest to gest pełen czułości. Widzimy lewą dłoń św. Józefa, którą dotyka ramienia Maryi, jakby chciał powiedzieć: „Nie martw się, przy mnie nic Wam nie grozi. Potrafię Was obronić.” Z całego witraża emanuje czułość i pokój. To jakby „rodzinne zdjęcie” ukazujące kochające się osoby, które razem czują się bezpiecznie.
Napis wokół witraża
Wokół witraża znajduje się napis: STWORZYĆ, ZRODZIĆ, WYCHOWAĆ. Jest to skrótowe ujęcie nauczania papieża Benedykta XVI zawarte w Orędziach na Światowy Dzień Pokoju w latach 2008 i 2012. Rodzice przez zrodzenie dzieci biorą udział w stwórczym akcie Boga. Przed nimi wiele lat niezwykle ważnego procesu wychowania, aby zrodzony z ich miłości nowy człowiek był chwałą Boga („Gloria Dei vivens homo” – św. Ireneusz).
Fundatorzy i twórca
Witraż wykonano w pracowni Krzysztofa Gryksy z Bierunia Starego. Został ufundowany przez rodzinę Lewandowskich.